Nie wypada

W jesienne popołudnie wybrałam się z Synkiem Przylepą na plac zabaw. Starszaki skautowały nieopodal. Miałam dwie godziny. Idziemy deptakiem. Przed nami stoi mama z dziewczynką i starszą panią – pewnie babcią. Patrzę, jak dziewczynka zwinnie podskakuje, łapie barierkę ogrodzenia i sprawnie wspina się na przeszkodę.
– Ależ świetna mała – myślę z podziwem.
Mijamy się.
– Dziewczynki tak się nie zachowują. – Ostry ton babci wbija mi się do głowy. Nie dowierzam.
– Złaź natychmiast – słyszę w oddali.

Pomyślałam sobie, że nie mam pojęcia, dlaczego kazano zejść tej dziewczynce. Jest silną, sprawną osóbką. Ćwiczy swoje ciało, pokonuje przeszkody, ma z tego frajdę. Dlaczego nie wolno? Bo jest dziewczynką? Bo dziewczynkom nie wypada?
Kochana mała dziewczynko z barierki. Jest wiele rzeczy, których nie wypada, żeby robiła dziewczynka.
Nie wypada męczyć zwierząt, śmiać się z kalectwa, kraść czy oszukiwać. Tych rzeczy nie wypada. Nie wypada dłubać w nosie i pluć w towarzystwie. Kląć zresztą też. Dziewczynkom i chłopcom nie wypada. To są rzeczy złe, niehigieniczne, ordynarne. Tego nie wypada.
Kochana mała dziewczynko. Z całego serca ci życzę, żebyś nie spędziła życia na myśleniu o tym, co wypada lub nie. Żebyś zrozumiała, że wypada jedno –  wypada być dobrym człowiekiem. Żebyś lubiła i akceptowała siebie jako dziewczynkę. Życzę ci, żebyś była sprawna i silna, żebyś używała swoich rąk tak jak chcesz: do malowania, boksowania czy pływania. Żeby twoje nogi tańczyły, kopały piłkę albo wspinały się na drzewo. Żebyś bawiła się lalkami, klockami lego albo grała na instrumencie. Żebyś miała siłę do pokonywania przeszkód w swoim życiu. Tych fizycznych, psychicznych i społecznych.
Dziewczynko, nie zawsze trzeba słuchać tego, co powiedzą ludzie.
Dziewczynko, posłuchaj uważniej.
Dziewczynko, posłuchaj serca.

 

Źródło grafiki: Obraz Lorri Lang z Pixabay

To też może Cię zainteresować

3 komentarze

 1. „Nie wypada męczyć zwierząt, śmiać się z kalectwa, kraść czy oszukiwać. Tych rzeczy nie wypada. Nie wypada dłubać w nosie i pluć w towarzystwie. Kląć zresztą też. Dziewczynkom i chłopcom nie wypada. To są rzeczy złe, niehigieniczne, ordynarne. Tego nie wypada”.
  To nie tak, że nie wypada, tych rzeczy się nie robi bo są złe i naganne. Choć lepiej dłubać w nosie, pluć i kląć niż męczyć zwierzęta, śmiać się z kalectwa, kraść i oszukiwać.

  Dziewczynko. I Mama i Babcia chcą dla Ciebie dobrze bo kochają Cię najmocniej i najbardziej bezinteresownie.

  1. Wpis miał na celu pokazać, że fajne dziewczynki, to nie tylko ładne i grzeczne „laleczki”. Nie kwestionuję miłości babci i mamy do dziewczynki. Zakładam, że ją kochają. Czy bezinteresownie? Hmmm, nie wiem. Nie podejmę się oceny. Ja w imię miłości do moich dzieci popełniałam wiele głupot. I choć wierzyłam, że to dla ich dobra, tak naprawdę działałam dla mojego dobra. Dla mojego spokoju i wygody. Piszę teraz o sobie, nie mamie i babci.

 2. Ja nie oceniam i nie osądzam, chociaż po przeczytaniu swojego komentarza widzę, że to tak zabrzmiało. Podoba mi się slogan: Grzeczne dziewczynki idą do nieba a niegrzeczne tam gdzie chcą. Ale to dotyczy starszych dziewczynek.
  Czy jest miłość bezinteresowna? Czy są uczucia bezinteresowne? Nasze ego zawsze wybiera nasze szczęście, zadowolenie. I dopiero po czasie to zauważamy.
  To trudny temat ale dziękuję Ci, że go podjęłaś, dał mi dużo do zastanowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *