Nie wypada

W jesienne popołudnie wybrałam się z Synkiem Przylepą na plac zabaw. Starszaki skautowały nieopodal. Miałam dwie godziny. Idziemy deptakiem. Przed nami stoi mama z dziewczynką i starszą panią – pewnie babcią. Patrzę, jak dziewczynka zwinnie podskakuje, łapie barierkę ogrodzenia i sprawnie wspina się na przeszkodę.
– Ależ świetna mała – myślę z podziwem.
Mijamy się.
– Dziewczynki tak się nie zachowują. – Ostry ton babci wbija mi się do głowy. Nie dowierzam.
– Złaź natychmiast – słyszę w oddali.

Pomyślałam sobie, że nie mam pojęcia, dlaczego kazano zejść tej dziewczynce. Jest silną, sprawną osóbką. Ćwiczy swoje ciało, pokonuje przeszkody, ma z tego frajdę. Dlaczego nie wolno? Bo jest dziewczynką? Bo dziewczynkom nie wypada?
Kochana mała dziewczynko z barierki. Jest wiele rzeczy, których nie wypada, żeby robiła dziewczynka.
Nie wypada męczyć zwierząt, śmiać się z kalectwa, kraść czy oszukiwać. Tych rzeczy nie wypada. Nie wypada dłubać w nosie i pluć w towarzystwie. Kląć zresztą też. Dziewczynkom i chłopcom nie wypada. To są rzeczy złe, niehigieniczne, ordynarne. Tego nie wypada.
Kochana mała dziewczynko. Z całego serca ci życzę, żebyś nie spędziła życia na myśleniu o tym, co wypada lub nie. Żebyś zrozumiała, że wypada jedno –  wypada być dobrym człowiekiem. Żebyś lubiła i akceptowała siebie jako dziewczynkę. Życzę ci, żebyś była sprawna i silna, żebyś używała swoich rąk tak jak chcesz: do malowania, boksowania czy pływania. Żeby twoje nogi tańczyły, kopały piłkę albo wspinały się na drzewo. Żebyś bawiła się lalkami, klockami lego albo grała na instrumencie. Żebyś miała siłę do pokonywania przeszkód w swoim życiu. Tych fizycznych, psychicznych i społecznych.
Dziewczynko, nie zawsze trzeba słuchać tego, co powiedzą ludzie.
Dziewczynko, posłuchaj uważniej.
Dziewczynko, posłuchaj serca.

 

Źródło grafiki: Obraz Lorri Lang z Pixabay

You may also like

3 komentarze

 1. „Nie wypada męczyć zwierząt, śmiać się z kalectwa, kraść czy oszukiwać. Tych rzeczy nie wypada. Nie wypada dłubać w nosie i pluć w towarzystwie. Kląć zresztą też. Dziewczynkom i chłopcom nie wypada. To są rzeczy złe, niehigieniczne, ordynarne. Tego nie wypada”.
  To nie tak, że nie wypada, tych rzeczy się nie robi bo są złe i naganne. Choć lepiej dłubać w nosie, pluć i kląć niż męczyć zwierzęta, śmiać się z kalectwa, kraść i oszukiwać.

  Dziewczynko. I Mama i Babcia chcą dla Ciebie dobrze bo kochają Cię najmocniej i najbardziej bezinteresownie.

  1. Wpis miał na celu pokazać, że fajne dziewczynki, to nie tylko ładne i grzeczne „laleczki”. Nie kwestionuję miłości babci i mamy do dziewczynki. Zakładam, że ją kochają. Czy bezinteresownie? Hmmm, nie wiem. Nie podejmę się oceny. Ja w imię miłości do moich dzieci popełniałam wiele głupot. I choć wierzyłam, że to dla ich dobra, tak naprawdę działałam dla mojego dobra. Dla mojego spokoju i wygody. Piszę teraz o sobie, nie mamie i babci.

 2. Ja nie oceniam i nie osądzam, chociaż po przeczytaniu swojego komentarza widzę, że to tak zabrzmiało. Podoba mi się slogan: Grzeczne dziewczynki idą do nieba a niegrzeczne tam gdzie chcą. Ale to dotyczy starszych dziewczynek.
  Czy jest miłość bezinteresowna? Czy są uczucia bezinteresowne? Nasze ego zawsze wybiera nasze szczęście, zadowolenie. I dopiero po czasie to zauważamy.
  To trudny temat ale dziękuję Ci, że go podjęłaś, dał mi dużo do zastanowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *